dyrektor szkoły

Czy warto być dyrektorem?

To podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Jesteś ambitny, chcesz dużo osiągnąć – to świetnie, tak powinno być. Ambicje zawodowe można jednakże realizować w różny sposób, niekoniecznie poprzez objęcie funkcji kierowniczej. Zanim więc podejmiesz decyzję o przystąpieniu do konkursu, dobrze się zastanów, ile zyskasz, a ile stracisz.

Kierowanie placówką oświatową to nie tylko prawo do gabinetu dyrektorskiego i sekretarki czy przemawiania do wszystkich uczniów i nauczycieli. To także wielka odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w szkole. Otrzymasz wprawdzie pewne przywileje, ale stracisz inne. Jeśli zostaniesz dyrektorem, Twój czas pracy znacznie się wydłuży i będzie odmierzany już nie liczbą jednostek lekcyjnych. Wakacje znacznie się skrócą, bo przecież lato to okres remontów i przygotowywania dokumentacji podsumowującej miniony rok i tej związanej z planowaniem kolejnych przedsięwzięć rozpoczynających się od września. To także okres załatwiania spraw kadrowych.

Z drugiej strony jako dyrektor będziesz mieć spore możliwości realizowania swoich pomysłów, rozwinięcia różnych inicjatyw. Możesz też zyskać ogromną satysfakcję, gdy odchodząc z funkcji, pozostawisz po sobie coś trwałego, np. nowy budynek szkolny albo ład i dobrą organizację w placówce, w której przed Twoją kadencją panował bałagan.

Powinieneś pamiętać, że od Ciebie jako dyrektora w znacznym stopniu będą zależeć losy uczniów, nadzieje rodziców oraz komfort psychiczny podwładnych. Pomyśl, ile dobrego możesz zdziałać, jeśli będziesz właściwą osobą na właściwym miejscu.

Jak dojrzewać do tego aby wygrać konkurs i zasiąść w dyrektorskim gabinecie?

Zacznij od refleksji podstawowej: czy masz predyspozycje kierownicze? Nie każdy nadaje się na dyrektora, sprawowanie tego rodzaju funkcji wymaga posiadania specyficznych cech- odpowiedniego temperamentu, uzdolnień organizacyjnych, zdolności przywódczych, komunikatywności, myślenia koncepcyjnego.

Zanim więc zaczniesz jakiekolwiek działania, dokonaj analizy swojej osobowości.

Jeśli utwierdzisz się w przekonaniu, że poradzisz sobie z kierowaniem szkołą, musisz się do tego odpowiednio przygotować, albowiem karierę zawodową trzeba planować – i to od momentu podjęcia pracy zawodowej.

Przykładowo, jeżeli wiesz, że za trzy lata dyrektor szkoły, która Cię interesuje, odchodzi na emeryturę, możesz wcześniej zaplanować:

  • ukończenie studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oświatą,
  • opanowanie różnych umiejętności kierowniczych
  • różne działania promujące Twoją osobę w środowisku, aby dać się poznać jako osoba znacząca w okolicy.

Pamiętaj jednak – nawet jeśli opracujesz najlepszy program, nie będzie Ci łatwo, bo na drodze kariery zawodowej od czasu do czasu muszą pojawić się jakieś przeszkody. A więc:

  • nie zrażaj się trudnościami i kłopotami – wygrywa ten kto jest konsekwentny w działaniu i odporny na stresy wynikające z niepowodzeń,
  • poszukaj mentora – osoby doświadczonej, znaczącej w środowisku, która będzie promotorem Twojej kariery zawodowej
  • na każdym etapie kariery staraj się wyróżnić,
  • dbaj o dobrą opinię w środowisku – nie wdawaj się w lokalne spory.
  • I tak krok po kroku, działając konsekwentnie i zrażając się niepowodzeniami, osiągniesz cel – zostaniesz dyrektorem szkoły- menedżerem oświaty.